Bitcoin madenciliği sektöründe yaşanan sıkıntılar artarak devam ediyor. Sektörde şirketleşmenin yaşanması ve Bitmain gibi firmaların endüstriye hakim olması ile birlikte bireysel kullanıcılar birçok zorlukla karşı karşıya. ABD’de birçok madenci elektrik maliyetlerinin ucuz olduğu eyaletlere giderken eyaletlerde bu madencileri zorda bırakacak türden kararlar alıyor.

Ülkemizde ise durum çok daha vahim. İlçelerde elektrik hatlarının yetersiz olmasının yanı sıra, enflasyonun artışından elektrik faturaları da etkilenmiş durumda. Birçok bireysel madenci farklı alanlara yönelmeye çalışıyor veya makinelerin fişini çekiyor.

Bitcoin ağında ise işlem gücü çok üst düzeye çıkmış durumda. Birçok kripto para topluluklarında bu konu günlerdir tartışılıyor. Kazım gücünün de giderek zorlaşması ile birlikte bu sektör eskisi kadar kazançlı değil.

Twitter ve diğer sosyal medya ağlarında birçok madenci çeşitli grafikler paylaşmakta. Geçenlerde de Avustralyalı bilim insanları Bitcoin madenciliğinin çok fazla elektrik tükettiğini ve bu şekilde devam etmesi durumunda 2048 yılında hava sıcaklığının iki derece artacağını belirtti. Bu endişelerin yanı sıra bazı çevreci örgütlerde bu konu ile alakalı sürekli eylem yapmakta.

Bitmain şirketi halka arz edilmesinden gelen yatırım miktarlarıyla dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini arttırmaya devam ediyor. Birkaç futbol sahası büyüklüğünde kurduğu tesislerle şirket günden güne kazancını arttırıyor.

Ekran kartı fiyatlarının artması ile de madenciler ellerinde ki donanımları yenileyemiyor. Çinli şirketlerin yanı sıra BTC.com, BTC.top ve Ant Pool gibi şirketlerde pazarın yarısından fazlasını şimdiden ele geçirmiş durumda.

Şuan için bireysel madenciler için herhangi bir çözüm yolu bulunmamakta. Ethereum’un da madencilere ihtiyaç olmadan blok zinciri ağı üzerinde işlem yapma projesi bulunmakta. Eğer bu projede başarı sağlanırsa madencilik kavramı artık sadece büyük şirketlerin yaptığı bir iş haline gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here