Kripto paralar ve özellikle de en kıymetli bölüm olan Bitcoin, her şeyin dijitalleştiği şu günlerde birçok insanın teknolojiye alaka duymasına yol açtı. Temel olarak bir bilgi sahibi olanlardan tutun, Bitcoin’in kitabını yalayıp yutanlara kadar herkesin aklını çorba edecek bir izah etme var. Bundan Başka bu açıklama bir suni zekaya ait.

Geçtiğimiz yıldan bu yandan yalnızca Blok Zinciri teknolojisine merak salan dijitalleşme aşığı şahısların bildiği Bitcoin ve kripto para kavramları, son aylarda böylece çok insan kadar merak ediliyor. Veri olmak için herkes deliler gibi internete başvururken, yabancı dil bilenler diğerlerine kadar azıcık daha uğurlu olup, daha detaylı açıklamalara erişiyorlar. 

Esas olarak Blok Zinciri, asla silinemeyen bir deftere yazılan bilgilerin işlenmesiyle çalışan, yazılan her bilginin milyonlarca sistem kadar doğrulanmak zorunda olduğu bir teknoloji. Kripto paralar ise bu teknolojinin sadece bir ürünü. Dolayısıyla hiçbir devlet otoritesine emrindeki kalmayan, değerini sadece üretenlerin ve yatırımcıların belirlediği merkezi olmayan bir hesaplı sistem. 

Eğer yukarıdaki tarif yetmediyse, beyninizi arap saçına döndürecek bir video var. Bu videodaki metin, bir yapay akıl yazılımı kadar hazırlandı. Yazılımın kaynağı ise internette yapılmış binlerce ‘Bitcoin ve kripto para nedir?’ açıklaması:

Bitcoin, şu belli başlı dek duyduğunuz kadarıyla elektrik enerjisinin en kıymetli çıktılarından birisi. Tarihteki en büyük yatırım araçlarından birisi olan altından daha kıymetli bir noktaya geldi. 

Bitcoin işlemlerinin nasıl gerçekleştirildiğini bilmek için, 1 ila 30.000 arasında bir rakam seçin. Şimdi seçtiğini rakam tutarındaki parayla azıcık Ethereum satın alın.

Yukarıdaki açıklamayla başlayan video, saniyeler ilerledikçe daha da çorba olmaya başlıyor. Kripto paralar ve Blok Zinciri hakkında görüş belirten böylece çok kişinin sözlerinden alıntılar yapılıyor, anlamsızca cümlelerle tüm bilgiler birbirlerine giriyor. 

Yapay zekalar anlaşıldığı üzere henüz dijital çağın en büyük buluşlarından birisi olarak lanse edilen Blok Zinciri teknolojisini açıklayamıyorlar. Bir genelleştirme gerçekleştirmek ola ki hata olacak ama bu video kadar işi karıştıran bir tanımlama görmeniz fazla kuvvet. 

gerçi hala Bitcoin ve kripto paraların nasıl çalıştıklarını gerçekte öğrenmek istiyorsanız sizi buradaki içeriğimize eğlence edelim.

Kaynak : https://youtu.be/tBRWJzAjkjk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here