Bildiğiniz üzere rubik küpler, çoğu iddianın konusu olmuş, hatta bu bulmaca için yarışmalar düzenlenmiştir. Anlaması ve değerlendirmesi kuvvet olan bu küpü çoğu birey çözemezken, acilen suni akıl destekli makineler çözmeye başladı.

İnsanların sürekli olarak üstünde çalıştığı ve dur durak bilmeden geliştirdiği makineler, şimdilerde insan zekasının önüne geçmeye başladı. Pratiklik ve zekanın tanımı olarak gösterilen ve üstüne yarışmalar zeka düzenlenen rubik küpler, makineler göre çözülmeye başlandı.

Gelinen dönüm noktası fazla önemli, çünkü bu şart bilgisayar bilimlerinin ne denli geliştiğini bizlere belirten en açık örneklerden biri. Karışık problemlerin bilgisayar bilimleri ve makineler yardımı ile çözülebileceğini belirten bu son gelişme, epeyce başarılı bir çalışmanın sonucu.

1974 yılında Macar mucit Erno Rubik kadar geliştirilen üç boyutlu bulmaca, kompleks yapısıyla böylece fazla kişide merak uyandırıyor. Rubik küpün amacı, küpün her yüzeyini aynı renk ile hizalamaktır. Yalnızca bir hobi olarak başlayan bu yolculuk, rubik küpü süre içerisinde en çok satan oyuncak haline getirdi. Küpün, şu zamana dek 350 milyondan daha artı satışının gerçekleştiği düşünülüyor.

Bilgisayar bilimi ve matematikçilerden büyük ilgi gören küpü en düşük 26 hamlede çözebilirsiniz. Ancak ayrıntıları ile belirtmek gerekirse, olayı 26 hamlede çözmeniz muhtemelen sizin deha olduğunuzu bildiren bir kanıttır. Çözmesi bu denli güç olan küp için algoritmalar tasarlamak da hiç kolay değildi. Ama Rubik, icat ettiği oyuncak için 1 ayda algoritma geliştirdi.

Acilen ise derin öğrenme makinesine oyunun kuralları verilerek, kendi kendine oynaması sağlanıyor. Her adımda gösterdiği performansa tarafından bir ödül belirleniyor. Bu ödül süreçleri önemli, çünkü alet bu sayede hangi hamlenin daha iyi olduğunu ayırt edebiliyor. Başka bir deyişle alet bu sayede olayı ve oyunu daha net öğreniyor.

Geliştirilen rasyonel algoritma tamamen, bütün küpler %100 oranında çözülebildi. Şu an için bu aşamalar 30 hamleden oluşuyor, ama yakın zamanda atak sayısının da düşmesi epeyce muhtemel.

Kaynak : https://www.technologyreview.com/s/611281/a-machine-has-figured-out-rubiks-cube-all-by-itself/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here