Bitcoin’in temel amacı başarılı bir ödeme sistemi olması ve bu alandaki en önemli rakipleri PayPal, Visa ve MasterCard. Bitcoin 2009 yılından beri kendini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor ve artık çok daha hızlı aktarım yapabilir hale geldi. Şuanda bu ödeme sistemlerine karşı net bir başarı elde edemese de iyi bir alternatif konumunda.

Analist Lisa Ellis ise Bitcoin’in gelecekte Paypal ve Visa gibi firmaları tahtından edebileceğini düşünüyor. Ellis’e göre Bitcoin, Litecoin ve Ripple gibi kripto varlıklar bu ödeme yöntemlerinin yerini alabileceği gibi Paypal açısından da büyük çaplı bir yıkıma sebep olabilir. Kripto paraların sahip oldukları özgürlükçü yapısının yanı sıra günlük limit gibi problemleri olmadığı için Ellis’in düşünceleri oldukça mantıklı.

Ellis bu durumun yaşanabilmesi için devletlerin kripto varlıklar üzerindeki baskıları kaldırması görüşünde. Yine blok zinciri teknolojisinin daha fazla alanda kullanılması ve şirketlerin bu teknolojiye karşı daha olumlu yaklaşması bu süreci hızlandırabilir. Bitcoin şimdiden Paypal’ın kullanım oranını geçmiş durumda. Visa ve Mastercard’a göre ise kullanım oranı hala daha çok az. PayPal’ın CEO’su ise kripto paraların gereksiz olduğunu ve nakite çevrilme aşamasındaki sorunları yenemediğini açıklamıştı.

Bitcoin’in Ödeme Yöntemi Olarak Kullanımı

Analistlere göre ödeme yöntemi olarak Bitcoin ve türevleri iyi bir alternatif ancak ödeme yönteminden ziyade kripto paralar bir yatırım aracı olarak görülüyor. Bazı uzmanlara göre Bitcoin’in fiyatında yaşanan dalgalanmalar sebebiyle işletme sahipleri bu varlıkları bir ödeme aracı olarak kullanma taraftarı değil.

Bit araştırma şirketi Coinmetrics.io platformuna göre ise Bitcoin ile yapılan ödemelerin oranı giderek azalıyor. 2016 yılından beri en düşük seviyeye gelinmiş durumda. 2017 yılında Bitcoin ile yapılan işlem sayısı 583 binin üzerindeyken şuanda bu sayı 373 bine kadar gerilemiş durumda. Ödeme amaçlı yapılan işlemlerdeki düşüşün en büyük sebebi ise fiyatların düşmesi olarak gösteriliyor.

Binance Coin, Litecoin ve EOS ise ödeme amaçlı yapılan işlem sayılarını giderek arttırıyor. Özellikle Binance Coin’in geçen yıldan bu yana %5 oranında daha fazla ödemede kullanılması bu kriptonun gelecekte ne kadar etkili olacağının bir göstergesi.

Analistlerin bu verilerle yorum yapması ise büyük bir soru işareti olan; “Bitcoin bir ödeme aracı mı yoksa bir yatırım aracı mı?” sorusunu akıllara getiriyor. Bu soruya ise şimdiye kadar net bir cevap hala daha bulunamadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here