Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, 26 Kasım’da yaptığı duyuruya göre stablecoin projesi Tether (USDT)’nin adını değiştirdi. Borsada Tether artık USDⓈ olarak yeniden adlandırıldı. Bu durumun ise borsada ki yatırımcıları desteklemek amacıyla yapıldığı belirtildi.

Değişimin bir diğer sebebi ise, Binance Tether’i istikrarın sembolü olduğu için ve bu coine güvendiği için. Binance, Blok zinciri ödeme şirketi olan Circle’ın ABD dolarına sabitlenmiş başka bir stablecoin projesi olan USD Coin (USDC)’yi de listeye ekleyeceğini açıklamıştı. TrueUSD’de de başka bir stablecoin projesi. Tether’in başarıya ulaşmasının ardından Doların dışında diğer para birimlerine bağlı da yeni sabit coin projeleri hayata geçiriliyor.

Her ne kadar hakkında sürekli kara para aklama gibi iddialar olsa da borsalar bu kripto parayı çoktan sevmiş durumda. USDC jetonu, Ekim ayında ABD’de faaliyet gösteren Coinbase ve Circle ortaklığı ile hayata geçmişti. Bu kripto paranın ABD doları cinsinden teminatı bulunuyor. Coinbase Başkanı Asiff Hirji ise bu proje ile ilgili: “ABD doları ile 1:1 oranında destekli, denetlenmiş ve tamamen şeffaf bir proje olan USDC jetonunu hayata geçiriyoruz.” açıklamasını yapmıştı.

Bu ay Tether, volatilite düşüşü sebebiyle 0,91 dolara kadar düşmüştü. Hatta bir ara iflas söylentileri bile ortaya çıksa da Tether’in CEO’su bu durumun tamamen söylentiden ibaret olduğunu ve Tether’in yoluna devam ettiğini açıklamıştı.

Tether şuanda en büyük 8. kripto para ve 0,97 dolardan işlem görüyor. USDC ise en büyük 29. kripto para ve 1,03 dolardan işlem görüyor. Arkasında Coinbase gibi bir borsa olduğu için de market hacminin kısa sürede artması bekleniyor. USDC’nin Tether’e oranla daha şeffaf olduğu da birçok uzman tarafından belirtiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here