Yeni Zelanda merkezli küçük bir borsa olan Cryptopia hacklendi. Bu durum ise diğer borsaları da etkilemiş durumda. Dünyaca ünlü kripto para borsası Binance CEO’su Chang Zeng yaptığı açıklamada Cryptopia’dan gelen varlıkların kendilerine geldiğini belirtti. Bu durumu anlamadıklarını fakat şüpheli 3 milyon dolar değerinde varlık içeren hesapları dondurduklarını açıkladı.

Binance Borsası da Etkilendi

Cryptopia’da yaptığı açıklamada 3 milyon doların üzerinde bir varlıktan söz ediyordu. Yeni Zelanda yetkilileri konu ile ilgili araştırmalarını sürdürse de borsanın bu skandalı kendi yaptığına dair de söylentiler de söz konusu. Zeng: “Borsa personelimiz yüklü miktarda MTL, KNC ve CENZ transferi tespit etti. Bu varlıklara geçici olarak engelleme geldi ve müşteriler kısa süreliğine bu varlıklara dokunamayacak.”

Hackerların ise neden böyle bir şey yaptıklarına kimse anlam veremedi. Daha önce ki skandallarda kötü niyetli kişiler çaldıkları dijital varlıkları cüzdanlara aktarıyordu. Bu şekilde bir borsaya aktarılması durumu ilk kez yaşandı. Binance bu konuda oldukça ısrarlı ve Yeni Zelanda polis ekibi ile birlikte koordineli bir şekilde fonların kontrolü sağlanacak.

Bu skandal ise 2019 yılının ilk borsa skandalı olarak tarihe geçti. Borsaya göre çalınan varlıklar 3 milyon doların üzerinde. Borsanın işlem hacmi ise günlük 2 milyon dolar. Bu miktar büyük olmasa da borsa için altından kalkılamayacak bir varlık. Borsa konu ile ilgili mağdur olduklarını belirtse de yatırımcılar varlıklarını geri talep ediyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here