Amerikalı uluslararası bir banka olan Bank Of America (BoA) nakit işleme cihazları daha iyi kontrol etmek için blok zinciri teknolojisini kullanacağını açıkladı. Konu ile ilgili de patent başvurusunu yapan finans kuruluşunun projeye verdiği isim ise: “Veri Taşıyan Kayıtlarla Kontrol Edilen Bankacılık Sistemleri”.

Patentin içeriğinde blok zincirinin yanı sıra dijital muhasebe teknolojisi ve dağıtılmış defter teknolojisinin de kullanılacağı açıklandı. Bu proje ile birlikte, bir nakit para taşıma aracının gözetim süresi en aza indirilecek ve hırsızlık gibi suçlar engellenecek. BoA’nın aldığı patent, iki finansal kuruluş arasında ki nakit işlemleri de kayıt altına alacak.

Ayrıca, diğer nakit taşıma makinelerinin para çekme işlemlerini onaylamalarını sağlamak ve dağıtılmış ağda ki diğer cihazların nakit taşıma ihtiyaçlarını daha iyi takip etmek içinde blok zincirinden faydalanılacak.

ATM Hizmetlerinde Blok Zinciri

BoA, aldığı bir başka patentte ise blockchaini ATM cihazlarında kullanmayı hedefliyor. Bu teknoloji sayesinde makinenin herhangi bir arızası veya içerisinde ki para anbean takip edilebilecek. Herhangi bir olumsuz durumunda da teknik servis ekibi ilgili ATM’ye giderek sorunu çözebilecek.

Yine nakit para çekme, para yatırma ve diğer ATM işlemleri daha hızlı bir şekilde yapılabilecek. Şirketin bir yetkilisi, ATM’lerin kripto alanında ki dijital muhasebe teknolojisinin en iyi izleme aracı olduğunu açıkladı. Şirketin bu alanda başvurusunu yaptığı birkaç patent daha mevcut.

IBM ve Alibaba gibi şirketler kendi bünyesinde 50’den fazla patent bulunduruyorlar. BoA’nın ise bir iddiaya göre 90’a yakın patent başvurusu var. BoA, bu alanda ki en aktif finansal kuruluşların başında geliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here