DApp, blok zincirlerinde geliştirilen, merkezi olmayan ve programlanabilir uygulamalar anlamına gelmektedir. Ethereum’un ortaya çıkışı ile birlikte bu terim çok daha sık kullanılmaya başlandı çünkü bu uygulamaların en önemli örneği Ethereum. Bu uygulamalar sansürlenemediği ve üçüncü parti kişiler tarafından durdurulamadığı için kripto dünyası açısından da çok önemli. Çinli arama motoru ve web hizmetleri şirketi Baidu ise DApp’e örnek olabilecek bir işletim sistemi olan Baidu Blockchain Engine (BBE) projesini başlattığını duyurdu.

Yeni İşletim Sistemi

Şirketin resmi blog adresinde duyurulan bu projenin ana amacı blok zinciri üzerinde faaliyet gösteren bir işletim sistemi kurabilmek. Proje başarılı olduğunda işletim sistemini kodlamak mobil uygulama geliştirmek kadar kolay olabilecek. Projede yapay zeka desteğinin de kullanılması bekleniyor.

Hali hazırda blok zinciri teknolojisinde projeleri olan Baidu firması akıllı bir bulut sistemi geliştirmeyi hedefliyordu. Mevcut altyapının eksikliği, yetersiz depolama alanı ve yüksek veri depolama maliyetleri sebebiyle bu projeye ara verilmişti. Yeni projenin gerçekleştirilmesi durumunda mevcut projenin de tekrardan başlaması bekleniyor. BBE’nin, Baidu özel bulut sistemi ile uyumlu bir şekilde çalışması bekleniyor. Akıllı sözleşme konusunda da şirketlere yeni bir hizmet sunulması da planların arasında yer alıyor.

Daha öncede belirttiğimiz gibi, Çin kripto paralara karşı sert tutum içerisinde olsa da Çin’de faaliyet gösteren birçok teknoloji şirketi blok zincirine karşı olumlu yaklaşıyor. Çin’in kripto varlıklara karşı sert tutumu ise tamamen siyasi. Hükümet el altından bu yeni teknoloji konusunda şirketleri destekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here