Diyanetten gelen açıklamaya göre kripto paralar dinimizce haram. Benzer İslami fetvalar diğer ülkeler içinde verildi. Birleşik Arap Emirlikleri ise bu konuda bir ilke imza attı. İlk İslam Kripto Borsası olan ve adı FICE olarak belirlenen borsayı 2019 yılında faaliyete geçireceğini açıkladı. Borsanın ise günlük 100 milyon doların üzerinde bir ticaret yapması ve 4,4 milyar dolarlık hacme ulaşması bekleniyor.

Diğer yandan bu haber, kripto para topluluklarında ilgi ile karşılandı. Bu proje 2018’in En Yararlı Kripto Fikirlerinin listelendiği bir listede ilk ona girmeyi başardı. Şirket, bu projenin İslam dünyası açısından önemli olduğunu ve İslam dünyasında ki yatırımcıları da kripto pazarına çekmeyi hedeflediğini açıkladı.

Borsayı denetlemek için ise FICE bünyesinde özel olarak oluşturulacak İslami Finans Departmanı ve Şeriat Danışma Kurulu görev alacak. Şeriat Danışma Kurulu, FICE borsasında listelenecek olan tüm kripto para birimlerini inceleyerek helal olup olmadığını analiz edecek. Ancak bu şekilde Müslüman müşterilerin pazara girmesi planlanıyor. Yine borsa da herhangi bir spekülasyon veya piyasa manipülasyonunun olmaması bekleniyor.

İslami Finans

İslami Bankacılık ve İslami Finans uygulamaları son yıllarda büyük bir artış yaşamış durumda. Bu sektörün geçen yıl, yıllık bazda büyüme oranı ise %10-12 arasında olduğu gelen bilgiler arasında. İslami finansın toplam değeri ise 2,2 trilyon dolar olarak tahmin ediliyor. 2022 yılında ise bu sektörün 3,8 trilyon dolara yükseleceği hesaplanıyor.

Pew Araştırma Merkezi, Dünyada ki Müslüman sayısının 1,8 milyar olduğunu açıkladı. Bu rakam her yıl artıyor. Bu bilgiler ışığı altında ise uzmanlar ise bu projenin çok karlı olacağını ve sektöre yeni bir kan katacağını düşünüyorlar.

ADAB Solutions şirketinin yapmış olduğu ICO projesi ise 2019 yılından başlamasından sonra 730,000 yatırımcıyı çekmeyi hedeflemekte. Ekip bu proje ile 2022 yılına kadar Müslümanların yanı sıra gayrimüslimlerde dahil olmak üzere 1,9 milyon kişiye ulaşmayı planlamakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here