Avustralya’da lider olan pazar operatörü ASX Limited, bu zamana kadar kullanmış olduğu CHESS yani Elektronik Takas Odası Sicil Sistemi ile beraber kullanmaya karar verdiği blockchain teknolojisini tanıttı. Fakat bazı tahakkükler ve ticaret için kullanılabilecek olan bu blockchain sistemi 2021 yılında hayata geçirilmesi beklenmektedir.

Yeni Sistemin Getirisi Ne Olacak?

CHESS sistemi uzun süredir kullanılmakta olan bir sistemdir ve blockchain sistemine geçiliyor olması verimliliği artıracağı düşünülmektedir. CHESS sistemi normalde bir alıcı ile bir satısı arasında yer alan resmi mülkiyetinin denetlenmesi ve bulunan mali faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Yeni teknoloji ise elektronik ve bağımsız bir defter takip sistemi olarak tasarlanmış durumdadır. Yeni teknoloji sayesinde CHESS sistemine ani kur değeri gibi sürekli değişmekte olan bilgileri bildirerek verimliliği artırmayı hedeflemektedir.

ASX Limited Yöneticisi olan Hiom yapmış olduğu açıklamalarında getirilen yeniliğin merkezsiz olan bir hesap defteriyle müşterilerin ASX verilerini görebilmesine yardımcı olduğunu, bu şekilde müşterilerin elinde yer alan veriler ile ASX Limited’in verileri her zaman aynı olacağını, bu şekilde müşterilerin takip etmesi gereken verileri de azaltacak, maliyet ve riski düşürecektir.

ASX Limited gerçekleştirilen bu yeniliği bir ilerleme olarak görebiliyor. Fakat yeniliği büyük bir başarı olarak görmemektedir. Yer alan diğer birçok kurum ise gerçekleşen atılımın ticarette yaşanan süreçleri ve hisse ihracını kolaylaştırmayı sağlayacak olan büyük bir adım şeklinde nitelenmektedir. Bu noktada ASX yöneticisi olan Hiom, zekice tasarlanmış olan bir mimariye sahip olunmasına karşılık getirilen yeniliğin sadece yeni bir veri tabanı sistemi olduğunu belirtirken bu şekilde ifade edildiği zaman kulağa hoş gelmediğini fakat gerçeklerin bundan ibaret olduğunu belirtiyor.

ASX Limited’in getirdiği yeniliği takip eden farklı kurumlarda yer almaktadır. Bunlardan birisi Kanada Menkul Kıymetler Borsası’dır. Teknolojinin ilerleme göstermesiyle beraber dünya genelinde blockchain teknolojisinin birçok alanda kullanılması beklenmektedir. Özellikle güvenilirlik noktasında üstün bir hizmet verilmesi blockchain’in daha fazla tercih edilmesine yardımcı olmaktadır. Blockchain teknolojisi kullanıldığı süre boyunca bilgilerin taşınması da daha güvenilir olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here