Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi katıldığı bir konferansta kripto para balonunun çökmeye başladığını belirtti. Letonya’nın Riga kentinde düzenlenen konferansta konuşan Ardo Hansson Bitcoin ve diğer varlıkların saçmalıktan ibaret olduğunu ve birkaç yıl içerisinde yok olacağını açıkladı. Bu çöküşün en büyük kanıtı olarak ise kripto paraların bir ileri iki geri gitmesi şeklinde yorumladı.

Bitcoin Çökecek

Hansson’a göre bundan birkaç yıl sonra insanlar bu masala nasıl inandıklarını sorgulayacak. Bu varlıklardan kazanç elde edenler sevinirken kayıp yaşayanlar nasıl böyle bir bilinmeze para yatırdık diye kendilerini suçlayacaklar. Hansson’a göre bu varlıkların tek amacı yasa dışı kara para aklama faaliyetleri. Bu sebeple kurumsal yatırımcıların pazara kesinlikle girmesini tavsiye etmiyor.

Merkez Bankası müdür ayrıca dijital varlıklar ile finans piyasaları arasında ki bağlantılar sebebiyle de endişeli olduğunu açıkladı. Benzer bir açıklama ise Mario Draghi’den gelmiş ve Estonya’nın kendi kripto para birimini kurmasına şiddetle karşı çıkmıştı. Avrupa’nın para biriminin Euro olduğunu ve bu tarz girişimlere izin vermeyeceklerini açıkladı.

Özellikle Avrupa Merkez Bankası kripto varlıklara karşı sert bir tutum izliyor. İngiltere’nin birlikten ayrılmak istemesinin yanı Estonya gibi dijital varlıklara olumlu yaklaşan ülkelerin de bu tarz projeleri banka tarafından uygun görülmüyor. Bitcoin ve diğer kripto paraların varlığı en çokta bu tarz bankaları tehdit ettiği için bu tarz yorumları oldukça olağan buluyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here