Avrupa Birliği kurul üyesi olan Mariya Gabriel, yaptığı izah etme ile enerji verimliliği, enerji sektörü ve sera gazı salınımı yasalarına uyulduğu sürece kripto para madenciliğinin hukuki olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği’nin Dijital Ekonomi ve Toplum’dan sorumlu kurul üyesi olan Mariya Gabriel, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalar ile kripto para birimlerinin aşırı zorlama bitiren yapılarına ve bunun nasıl bir düzenlemeye maruz kalabileceği konusuna açıklık getirdi. ‘’Eğer bu aktivite için gerekli enerji kanunlara yerinde bir şekilde üretiliyorsa bunu menetmek, hatta sınırlama getirmek için bile herhangi bir hukuksal destek bulunmamakta’’ diyen Gabriel, ‘’Kripto para madenciliği gerçekleştirmek kanunsuz bir aktivite olmadığı için, komite konuyla alakalı olarak hemen şimdi herhangi bir kararda bulunmadı.’’ diyerek kripto para madenciliğinin Avrupa Birliği için hukuki bir faaliyet olduğunu açıklamış oldu.

Buna karşın kripto para madenciliğinin en ince ayrıntısına kadar özgür olduğunu da söyleyemeyiz. Madenciliğin elektrik bitiren ekonomik bir aktivite olduğunu hatırlatan Gabriel, bu nedenle Avrupa Birliğinin ‘enerji verimliliği, enerji sektörü ve sera gazı salınımı’ kurallarına ast olduklarını belirtti. Gabriel, keza Avrupa Birliği Komisyonu’nun kripto para birimlerinin, enerji tüketimi üstünde olan artan etkisini ve talebini yakından izlemeye devam ettiğini bildirdi.

Son haftalarca düzenleyicilerin baskıları nedeni ile kripto para madenciliğinin azaldığına dair bir takım haberler çıkmış olsa da özellikle Çin’de madenciliğe olan ilgi çabuk bir şekilde artmakta. Bu konu hakkında da bazı açıklamalarda bulunan Gabriel, ‘’Buna rağmen madencilik aktivitelerinin bir kısmının Avrupa’da yapıldığını göz ardı etmememiz gerekir.’’ dedi. Uzmanlar kadar yapılan açıklamalara kadar sadece Bitcoin madenciliği dünyada üretilmekte olan elektrik kaynaklarının yüzde 0,14’ünü tüketmekte.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here