ABD’nin temizlik sektöründe önde gelen şirketlerinden SC Johnson ve çevre organizasyonu şirketi Plastic Bank, ortak düzenledikleri basın açıklamasında atık toplama amacıyla geri dönüşüm merkezi açacaklarını duyurdular.

Glade, Ziploc ve Mr. Muscle gibi markalara sahip olan SC Johnson, okyanusta ki plastik atıklar ile ilgili de bir rapor paylaşmıştı. Rapora göre; Çin, Endonezya, Filipinler, Vietnam ve Tayland atık bırakan ülkelerin %55’ini oluşturuyor.

Plastic Bank şirketi, SC Johnson’ın yardımlarıyla 8 adet toplama merkezini Endonezya’da açacak. Bunlardan ilki ise Bali’de 2019 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Endonezya’da ki proje başlatıldıktan sonra da SC Johnson diğer ülkeler için maddi yardımda bulunacak.

Bu haberi yapmamızın sebebi ise şirketler bu atıkları çıkardıktan sonra atıkları dijital token karşılığında satacaklar. Bu atıkları almak veya satmak isteyen kullanıcılar token ile özel olarak oluşturulan siteden bu işlemleri yapabilir. Yine bu proje için blok zinciri teknolojisinin kullanılması planlanıyor.

Şirketler, blok zinciri teknolojisinin okyanus kirliliği ile mücadeleye yardımcı olacağını düşünüyorlar. Endonezya’da yaşanan yoksulluk ile alakalı bir proje daha önceden bulunmaktaydı. Plastic Bank’in CEO’su David Katz’da benzer bir projenin başlatılacağını duyurdu.

Blok zinciri teknolojisi, sürdürülebilirlik ve yüksek güvenlik seviyesi sayesinde, yardım programlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Örneğin, Birleşmiş Milletler (BM), dijital işbirliği konusunda özel bir panelde bu teknolojiyi kullanmıştı.

BM’nin bu teknoloji ile alakalı bir diğer örneği ise, Ürdün mülteci kamplarında ki kişilere ödenen tutarın bu teknoloji kullanılarak ödenmesi. Blok zinciri ile oluşturulan merkezi olmayan sistem şeffaflık ilkesi ile ödemeleri otomatik olarak belirtilen tarihte mültecilere ulaştırabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here