Çinli dev kripto para ve madencilik şirketi Bitmain’in yeni güncellemesinin haberini sizlerle paylaşmıştık. Şirket özel olarak ürettiği madencilik donanımları olan Antminer sistemlerinin performanslarını arttırmak amacıyla Asicboost adlı bir güncelleme yayınlamıştı.

Şirketler, madencilik havuzları ve bireysel madenciler bu güncellemeye çok hızlı bir şekilde entegre oldular ve geçtiğimiz hafta 65 adet Asicboost bloğu kazıldı. Bu güncelleme ile birlikte Bitcoin Cash artık %20 daha hızlı ve performanslı bir şekilde kazılabiliyor.

Bu güncelleme Bitcoin Cash’in fiyatı yaklaşık 100 dolar arttırmakla birlikte toplam pazar kapasitesini de yaklaşık 2 milyar dolar arttırdı. Şuan için Bitcoin Cash yatırımcısına en çok para kazandıran coin.

Asicboost Güncellemesi

Şirket bu güncellemeyi yayınlarken bu kadar kolay bir şekilde adapte olacağını muhtemelen hesaplamamıştır. Bitcoin Cash kazan 5 havuz şuan bu güncellemeye tamamen geçiş yapmış durumda. Bu havuzlar; Antpool, BTC.com, Okminer, Prohashing ve Viabtc. Analizlere baktığımızda ise Bitcoin ve Bitcoin Cash’e büyük katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Şirketin açıklamasına göre bu oran yukarıda da belirttiğimiz gibi %20 oranında. Asicboost güncellemesinin mimarı olan Timo Hanke ise bu güncellemenin tüm ASIC cihazları ile tamamen uyumlu çalıştığını belirtiyor.

Bitcoin Cash madencileri bu güncellemenin gelmesinin ardından donanımlarını direkt olarak upgrade ettiler. 63 bloğun kazılması toplam ağda yaklaşık olarak %6’lık bir kısma tekabül ediyor ki bu rakam beklentinin üzerinde.

Eleştiriler

Güncellemenin ardından topluluklarda karşı seslerde çoğaldı. Bu güncelleme ile birlikte bireysel kullanıcılarının sonunun geldiğini düşünenler var. Şirketler ve büyük havuzlar şuan için sektörü elinde bulundurdukları için cihazlarını rahatlıkla geliştirebiliyorlar. Bu durumda bireysel kullanıcıları zor durumda bırakıyor. Bu eleştirilerin kısmen doğru olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Şuan için büyük balık küçük balığı yutmuş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here