Takvim geliştiriciler konferansı WWDC 18’de yeni iPad ve MacBook modelleri tanıtmayan Apple, bir yazılım firmasına uygu şekilde yeni sistemlerini tanıtmaya devam ediyor. Acilen de sahnede, suni zeka desteği arşa ulaşan Siri ile son derece kişiselleştirilmiş cihazlar var.

Bu hafta başında mobil işletim sisteminin yeni sürümü iOS 12’yi tanıtan Apple, 2018’de önceki yıllara göre ayrı olarak yazılım ürünleriyle ön plana çıkmak istiyor. Mobil cihazlarda yapay zekaların rekabetine girdiğimiz şu günlerde, Google’ın bir insanı kandırabilen Duplex sistemine aleyhinde Apple’dan adım bekleniyordu. Beklenen oldu ve Apple, Google kadar etik tartışmalara makine olmamak adına “kişiselleştirilmiş cihazlar” mottosuyla yeni Siri teknolojilerini tanıttı. 

Sahiden Apple, bu sistemlerini “yeni bir yapay akıl telefonu” başlığıyla sundu, fakat odak nokta bireysel deneyimleri maksimuma çıkartmak vardı. Örneğin iPhone cihazınız artık, nerede olduğunuza, ne yaptığınıza, neyi anlayışlı olmak istediğinize kadar size ihtiyacınız olanı sunacak. 

Esas konu bu yeniliklerin yapay zekanın istilacı olarak damgalanmasına niçin olabilecekleri. Nitekim son dönemde tanıtılan teknolojilerin ürkütücülüğü söz konusu olduğunda cihazların “ bize beklediğimizi verme” görevleri bir maske olabilir. Yapay zeka sistemleri hakkında farklı bir başlık altında Apple ya da Google ayrımı yapmadan bunlara değineceğiz. 

Peki yeni bir suni zeka sistemi sunacak olan Siri, kullanıcılara hangi önerilerde bulunuyor?

Doğum günün için kardeşini ara. Toplantıya geç kaldın, birine mesajla bunu bildir. Spor salonundasın, çalışma için ayarladığın müzik listesini oynatabilirsin Film izliyorsun, telefonu “rahatsız etmeyin” moduna alabilirsin.

Sanırım olayı kaptınız…

Bu önerilerin hepsi, eğer bir Apple Watch kullanıyorsanız, saatin ekranında da çıkabiliyor. Apple bu hizmetin uzantılarını vakit içinde geliştireceğini söylüyor. 

Apple’ın başlıca bombası: Siri Shortcuts

Doğrusu Siri’nin bu dek gelişmesi, iOS 12 için şimdilik yeterli olurdu, ama Apple işleri daha da öteye taşıdı. Firma, Siri Shortcuts adında bir başvuru gösterdi. Bu başvuru,  tek bir dokunuşla Siri için bazı kişisel kısa yollar eklemeye yarıyor. Ardından bu kısa yollara varmak için Siri’ye seslenebiliyorsunuz. Güzel ve kullanışlı olduğu kadar, kişiselleştirilmiş deneyimi arttırıyor. 
Shortcuts’ın hizmetlerine bir örnek verecek olursak, mesela “Hey Siri, ben eve gidiyorum” dediğinizde aygıt otomatik olarak Apple Maps üzerinden trafik durumunu gösteriyor. Hem evinizdeki zeki cihazların yaygınlığına yan olarak sizin için evinizi hazırlıyor. Bir duş alacaksanız suyu ısıtıyor, evi serinletiyor, ev arkadaşlarınıza bildirim gönderebiliyor, en sevdiğiniz müzikleri dinlemeniz için evinizde çalmaya başlıyor. Korkunç ve mükemmel.

Apple, Siri Shortcuts’ı geliştiricilere de açarak, zamanla bu hizmetler için fazla daha artı uygulamayı görmemizi sağlayacak. Hem artık kullanıcılar, Siri’yi ayarlardan devre dışı bıraksalar bile, ayrıntılarıyla ondan kurtulmaları zorlaşıyor. Bunun en büyük nedeni Siri destekli uygulamaların sayısının artacak olması. Bundan Böyle bir iPhone alıp Siri’yi devre dışı bıraktığınızda telefonun fazla da anlamı kalmayacağı döneme giriyoruz.  

Siri aynı zamanda kullanıcıların sabah kalktıkları saatler gibi rutinlerini öğreniyor. Hatta her sabahleyin kahve aldığınız dükkana sizin uyandığınızı bildirip, gittiğinizde kahvenizin hazır olmasını sağlayacak. Geliştiriciler, uygulamalarına Siri Shortcuts desteği sunarak daha geniş çapta hizmet verilmesini kolaylaştıracak. 

Siri Shortcuts nasıl çalışacak?

çoğu kez kullandığınız uygulamalarınızda, dağıtılmış yerlerde çıkacak “Kısayol Ekle” butonu tüm sürecin birincil adımı. Örneğin bir dilekçe aracılığıyla seyahat planları yaptınız, bu planları da ilgili butonu kullanarak Siri’ye eklediniz. Bundan sonra Siri’ye “Seyehat planlarım” dediğinizde sizin eklediğiniz şeyleri aktarmaya başlayacak. 

bundan başka evinizde kahve içmek isterseniz, “kahve makinesini aç” gibi robotik komutlar devretmek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine “kahve saatim geldi” sözünü, Siri’nin kahve cihazınızı uzak başlatması için kısayol olarak ekleyebilirsiniz. Geliştiricilerin yazdıkları önerilen ifadeleri, kullanıcılar olarak değiştirebilmek, gerçekte de cihazların fazlasıyla kişisel olmalarını sağlıyor.

 

Apple Store’da Siri’ye bağlanabilecek 2 milyondan fazla uygulamanın olduğunu düşününce, kısayollarla neler yapabileceğinizi düş etmek güçleşiyor. o kadar fazla seçenek var ki, yapay akıl sistemlerinin bundan böyle hayatımızın bir parçası olacaklarını benimsemek gerekiyor.

Siri’nin sunacağı ve yazının başında bahsettiğimiz önerilerin yeni nesil bildirimler olduğunu düşününce, üstüne Shortcuts özelliğini de ekleyince Apple’ın gerçekte de çok emek verdiğini görebiliyoruz. Zaten bu emeğin karşılığını fazlasıyla alıyor. 

Apple’ın yeni tür yapay akıl sistemleri ve Siri yenilikleri hakkında yorumlar kısmında tartışalım dostlar, takipte kalın 🙂

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/06/07/apple-introduces-the-a-i-phone/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here