Veri işlem gücüne dayalı, dijital imal şekli olan kripto para madenciliğinde artık iOS cihazlar kullanılamayacak. Apple, geliştiriciler için güncellediği yönergelerinde kripto para madenciliği için fazla katı kurallar getirdi.

Kripto para madenciliğince elinizdeki işlemci ne dek güçlüyse o kadar fazla veri işler, pek fazla kripto para kazanırsınız. Günümüzde bir telefon veya banal bir bilgisayarın operasyon kapasitesi, kripto para kazançları için epeyce yetersiz kalır. bu nedenle zinde ekran kartları ya da işlemcilerin olduğu, yalnızca madencilik için kullanılacak sistemler inşa edilir. 

Bunlar haricide madencilik gerçekleştirmek için bir diğer yol daha vardır. Bu yol için ciddi derecede yazılım bilgisi ve sizin kontrolünüze girmeye müsait binlerce bilgisayar gerekir. Söz konusu usul, açık açık bir bilgisayar korsanlığı olduğu için suçtur. yine de olayı anlamanız açısından şunu düş edin: 20 tane ekran kartının benzer anda çalıştığı bir sistem mi, yoksa 200.000 tane telefonun operasyon gücünü kullanan sistem mi daha çok veri işler?

Apple, iOS işletim sistemini çalıştıran iPhone ve iPad’ler için yayınlanan uygulamalarda, geliştiricilerin kullanıcıların cihazlarını kendi madencilik ekosistemine eklemek için bir takım kodlar yaydıklarını biliyorlar. Bu kodlar, kullanım içi reklamlara tıklanınca da cihazlara bulaşabiliyor. Sonrasında ise işlemci gücü madencilik için kullanıldığından donma ve kasmalar baş gösteriyor.  

Işyeri zaten kripto para cüzdanları ve borsaları için çıkan uygulamalara izin veriyor. Oysa yukarıdaki şekilde özetlediğimiz “bulut madenciliği” için kollarını sıvadı. Geliştiricilere özel olarak yayınladığı yönergelerde, bulut madenciliğine karşısında katı kurallar getirdi.

2013 yılında App Store üzerinden günümüzün en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in uygulamasına yasak getiren Apple, bundan böyle yeni piyasaya sürülecek olan kripto paralar (ICO) için de sınırlamalar getirdi. Yeni bir birimin işlem görüp değerlenmesi için insanlardan yatırım alması, adını duyurmak için sosyal medyada paylaşılması gerekiyor. Apple ise ICO’lar için hiçbir süreci desteklemeyeceğini, kullanıcıların yeni meydana çıkan bir birime özel uygulamayı indirmeye teşvik edilemeyeceğini söyledi. 

Teknoloji devlerinin kripto para reklamlarına karşısında aldıkları önlemler, iyice güven kaygısından yola çıkılarak gerçekleştiriliyor. Kimse ileride batacak veya değerlenecek bir birimin destekçisi gibi gözükmek istemiyor. Bu koşul Apple, Google ve Facebook gibi devleri istemedikleri şekilde kripto para meselesine yakın tutuyor.  

Kaynak : http://www.fonearena.com/blog/255586/apple-iphone-ipad-cryptocurrency-mining-ban.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here