Bitcoin satın almak artık çok kolay. Bu konu ile ilgili birçok görsel ve videolu anlatım söz konusu. Borsalara sadece havale yaparak bile kripto varlıklar satın alınabiliyor. Bitcoin’i şuanda tamamen anonim bir şekilde almak çok zor. Borsalar sektörün büyük kısmını ellerine geçirdiği için ve bunlar devletler tarafından da denetlendiği için anonim kalmak eskisine oranla zor.

DEX yani merkezileşmemiş kripto para borsaları ise bu konuda yardımcı olan borsalar. Bu borsalarda anonim olarak dijital varlık satın almak ve göndermek görece daha kolay. Konu ile ilgili yayınlanan raporlara göre ise bu borsaların kullanım oranı giderek artıyor.

Devlet bu varlıkları kara para aklama ve terörü finanse etmek adına kontrol aldıklarını söylese de asıl hedeflenen bu değil. Devletler Fiat para birimlerini rahat kontrol ettikleri için bu varlıklarında kendi ellerinin altında olmasını istiyor. Eğer sektör bu şekilde ilerlemeye devam ederse devletlerin varlıklar üzerinde ki baskısı artacak. Bu durum fiyatları olumlu olarak etkileyecek olsa da Bitcoin’in doğasına tamamen aykırı.

Localbitcoins.com gibi P2P siteleri üzerinden Bitcoin satın almak görece daha anonim. Bu borsanın temel amacı Fiat para birimleri ile Bitcoin satın almasına olanak sağlamak. Alışveriş ise borsada değil kişiler arasında gerçekleşiyor ve borsa verileri herhangi bir kuruma vermiyor. Şuanda olmasa da anonim şekilde Bitcoin satın almak ileride daha değerli bir yöntem haline gelecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here