Blok zinciri teknolojisi artık seçimler esnasında da kullanılabilecek. 15 Kasımda yapılan resmi duyuruya göre Amerika Birleşik Devletleri Virginia Eyalet başkanı bu teknolojinin daha önce de başarı ile kullanıldığını açıkladı.

Ara seçimlerde eyalet dışında görevde olan 144 askeri personelin oy kullanması amacıyla oluşturulacak olan yeni sistemle birlikte denizaşırı ülkelerde görev yapanlarda mobil olarak oy kullanabilecek.

Yapılan açıklamada: “Bu ülkeye hizmet veren askeri personelimiz yurt dışında görev yaptığı için oy kullanamıyor. Bu vatandaşlarımızı tespit ettik ve mobil olarak oluşturacağımız proje ile birlikte rahatlıkla oy kullanabilecekler.”

Buna benzer bir uygulama Nisan ayında da yapılmıştı. Blok zinciri temelli oy pusulaları askeri görevlilere dağıtılmış ve bu seçmenler oy kullanmıştı. Voatz adı verilen bu sistem tamamen bu iş için geliştirdi. Symantec teknoloji firması ise bu sistemin altyapısını sağlıyor.

Eyaletin başkan yardımcısı Michael Queen ise yaptığı açıklamada: “Bu proje sadece askeri personelimiz için geliştirildi. Bu oylama sistemini diğer seçmenler için genişletmeyi düşünmüyoruz. Bu teknolojiye karşı ilgimiz olsa da yeterli güvenliği sağlamadığı için ve seçimlere hile karıştırıldı iddiası yaşamamak adına şimdilik geniş bir kitleye yaymayı düşünmüyoruz.”

Bazı uzmanlar ise bu sisteme karşı tepkilerini şu şekilde dile getirdiler: “Mobil oylama korkunç bir fikir. İnsanlar fiziksel bir kağıt olmadan önce bu sistemde oy kullanması bizim açımızdan hiç güvenilir değil. Blok zinciri teknolojisi muhteşem olsa da hala daha yeterli güvenlik seviyesine ulaşmış değil.”

Bu açıklama ise Demokrasi ve Teknoloji Merkezi’nin Teknoloji uzmanı Joseph Lorenzo tarafından yapıldı.

Tersi bir açıklama ise Bradley Tusk’dan geldi. Tusk yaptığı açıklamada: “Bu teknolojinin demokrasiye katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Voatz uygulamasının gelişimi için gerekli finans desteğini sağlayacağız. Belki de ileride ABD’de herkes bu sistemle oy kullanacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here