AMD firması Dünya’da ki en iyi bir işlemci ve ekran kartı üreticilerin başında geliyor. Kripto para madenciliğinin ekran kartı ve işlemciler ile yapılmaya başlamasından bu yana ise şirketin gelirleri sürekli olarak artış göstermişti.

Amerikan şirketi AMD, üçüncü çeyrek için yayınlanan mali raporunu paylaştı. Raporda satışlar yıllık bazda %4 artarak 1,65 milyar dolara yükseldi. Diğer yandan şirket bu yıl için 1,7 milyar dolarlık bir satış rakamı beklediği için şuanda beklentinin altında kalındı. Şirketin tahminlerinin tutmaması ise tamamen Bilgisayar ve Grafik endüstrisinde ki genel düşüş eğilimi olarak gösteriliyor.

Bununla birlikte AMD, Ryzen işlemcilerini masaüstü için yayınlamış ve yayınladığı tarihten bu yana buradan gelen gelirin %12 arttığı açıkça görülebiliyor. Blok zinciri ile GPU satışları ise üçüncü çeyrekte düşüş yaşadığı aşikar. Bununda şirket ile alakalı değil tamamen endüstri ile alakalı olduğu şirket tarafından açıklandı.

AMD’nin CEO’su Lisa Su yaptığı açıklamada: “Blok zinciri teknolojisini kısa vadede biraz dikkat dağıtıcı buluyoruz. Diğer yandan bu teknolojiyi şirket olarak çok önemsiyoruz ve bu alanda birçok farklı projemiz mevcut. Merkezi olmayan ve birbirlerine zincirlerle bağlı bir teknoloji aynı zamanda çokta ilgi çekici.”

Açıklamalarına devam eden Lisa Su: “Şirketimiz bu yıl beklenenden daha iyi bir büyüme kaydetti. Genel anlamda kripto para pazarında bir daralma yaşanması, ekran kartı sektörüne de yansımış durumda. Bu sebeple blok zinciri pazarından ziyade bu yıl çekirdek pazarına odaklanmak istiyoruz.”

Raporun piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra hisse senedi fiyatları düştü. Nasdaq’dan gelen veriye göre %9’lık bir düşüş söz konusu. Reuters haber ajansı ise hisse senedi fiyatlarında ki düşüşü firmanın beklentinin altında kalması ile alakalı olduğunu düşünmekte.

Analistler daha önce AMD’nin hisse senedi fiyatının, kripto para birimi madencilik patlamasıyla haddinden fazla şişirildiğini söylemişti. Bu analistler şuan için haklı çıkmış görünüyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here