Bildiğiniz üzere en değerli kripto para olan Bitcoin’in ticareti anonim olarak yürütülüyor. bu nedenle devletler, Bitcoin ticaretinde hala söz sahibi olamıyorlar. Lakin bir perakende devi olan Amazon, Bitcoin’in yapısına zıt olacak bir şekilde, her yatırımcının kimliği açık edecek patent aldı.

Teknoloji ile ilişkili olsun veya olmasın, piyasaya sürülmek üzere hazırlanan yeni kripto paralarla ve Blok Zinciri ile ilgilenen her şirket, anlaşılır şekilde aldatmacalarla dolup taşan kripto para dünyasında, bu aldatmacalara ortak elde etmek istemiyor. 

Amazon, dünya ticaretinin önemli bir sembolü olarak perakende işine devam ediyor, oysa günümüzün en büyük teknoloji şirketlerinden de birisi konumunda. Bu da onu her türlü yeni teknolojiye seri bir şekilde harmoni sağlama, o teknolojileri geliştirme imkanına kavuşturuyor. Blok Zinciri ve kripto paralar da bunlardan birisi.

ABD Berat ve Ticari Marka Ofisi, Amazon’un 2014’te başvurusunu yaptığı, Blok Zinciri ile ilgili bir patentini yayınladı. Normalde şirketin Blok Zinciri teknolojilerini güvenli teslimat, tip bilgilerini gizli tutmak gibi alanlarda kullanması bekleniyordu. Fakat Amazon bunun gibi kendine has alanlar yerine, kripto para yatırımcılarının anonim kimliklerini ortaya çıkartacak bir yol buldu.

Bildiğiniz üzere Blok Zinciri’nde kripto para ticaretinin en kayda değer özelliklerinden birisi anonim şekilde kalabilmektir. Böylece çok yatırımcı, anonimliğe güvenir. Ama Amazon bu durumu ortadan uyandırmak istiyor. Çünkü devlete ait kurumlar, kripto ticareti yapan her insanın kimliğini iyi anlamak istiyorlar. Burada kripto para ticareti yapanlardan kasıt, borsa sitelerine aza olarak üç-beş kuruşlık yatırımlar yapanlar yok. Madencilik yapan veya milyonlarca dolarlık parayı döndüren kişiler.

Peki Amazon niçin kimlikleri ortaya çıkartmak istiyor? Çok kolay: Elindeki bilgileri resmi kurumlara -ya da diğer şirketlere- satarak para kazanmak. 

Berat, birden fazla kaynaktan gelen verileri birbirleriyle ilişkilendiren “akıntı verisi piyasası” adındaki yeniliği tanımlıyor. Bu patentin potansiyel tatbik alanı ise az daha sınırsız. Açıklaması ise tamamiyle şöyle:

“Mesela küresel çaptaki Bitcoin (ya da bir diğer kripto para birimi) işlemleri, veri içeren bir data akışıdır. Bu işlemler, ağdaki her katılımcı kadar şeffaf bir şekilde görülebilirler. Yarıtımcılar, akıştaki dağıtılmış unsurları yardımsever verilerle ilişkilendirmedikleri sürece, çiğ işlem verileri onlar için çok eksik amaç ifade eder. 

Örneğin, Bitcoin kabul eden bir elektronik ya da internet perakendecisi, verilen siparişin ödemesinin alındığı Bitcoin adresiyle ilişkilendirilebilecek bir somut (açık) adrese sahip olacaktır. Perakendeciler, bu bedensel adres ile Bitcoin’in ödeme alındığı adresi işlem verilerinde birleştirebilirler. 

Telekomünikasyon şirketleri, laf konusu birleşik bilgi akışına abone olabilirler ve işlemlerin IP (İnternet Protokolü) adreslerini de bu verilerin içine dahil ederler. Devlet kurumları, operasyon katılımcılarını tanımlamaya yardım etmek için sisteme girebilirler ve vergilendirme işlemleri için anonim kimlik engeline takılmaktan kurtulurlar.”

Amazon’un sistemi, kripto para dünyasına gelmesi mümkün olan vergi uygulamalarının ve daha fazlasının kapısını aralayan eksiksiz bir sistemdir. Hükümetler, kripto para alışverişlerini ve ticaretini gerçek kimliklerle eşleştirebilmek için Amazon’dan hizmet satın alabilirler. Amazon, tamamen anonim olan bir ekosistemi gözlemlemek için daha iyisini yapamazdı. 

Kaynak : http://bgr.com/2018/04/18/amazon-bitcoin-berat/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here