Altcoin yatırımı yapmadan önce ilgili altcoinlerin detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Kripto para tarihinde birçok altcoin 0 değerine ulaşmış yani yok olmuştur. Bir varlığın yok olması o varlığa yatırım yapan tüm yatırımcıların zarar etmesine sebep olur. Bu sebeple altcoinleri nasıl analiz edebileceğinize dair birkaç tavsiye vereceğiz.

Coinranking.com

İlgili siteye gittiğinizde tüm kripto paraların sıralaması, değeri, toplam piyasa hacmi ve 24 saatlik değer değişimi görülebilmektedir. Herhangi bir kripto paraya tıkladığınızda ise, ilgili varlığın 1 yıllık ve 5 yıllık değişimleri görülebilmektedir. Bu varlığın çıktığı en yüksek fiyat, toplam arzı, 24 saatlik hacmi ve hangi borsalarda listelendiği görülebilmektedir.

En önemli veri ise hangi borsalarda listelendiğidir. Örneğin, Ethereum 191 borsada ve 7095 markette satışa sunulmaktadır. IOTA kripto parasında ise bu rakamlar 14 borsa ve 41 markettir. Bu rakamların artması ilgili varlığa talep olduğu ve işlem hacminin yüksek olabileceği anlamına gelir. Tabi ki bir varlık 1000 markette işlem görebilir fakat herhangi bir sorun anında o varlığın ne kadar fazla markette işlem gördüğünün bir önemi yoktur. Yinede bu verilerden yola çıkarak varlığın geleceğini takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya

Kripto paralar en çok Twitter ve Reddit gibi platformlarda tartışılmaktadır. Özellikle her kripto para yatırımcısının Reddit’i takip etmesi önemlidir. Bir altcoini ile ilk kez karşılaşıyorsanız bu varlık hakkında ilgili sosyal platformlardan bilgi toplayabilirsiniz.

Sosyal medyanın kripto varlıkların üzerindeki etkisi 2010 yılından beri devam ediyor. Birçok vakıf, geliştirici ve kripto yöneticileri kendi varlıklarına takipçi toplayabilmek adına sosyal platformları kullandı. Solume ve Cryptometrics gibi araçlar sayesinde varlıkların sosyal medyadaki etkileşim oranları rahatlıkla takip edilebiliyor.

Solume.io adresine girdikten sonra sağ üst kısımda “Crypto Social Listening” butonuna tıklamanız yeterli. Herhangi bir kripto para hakkındaki sosyal medya etkileşimini ölçebilirsiniz.

Solume web sitesinde herhangi bir kripto varlık tıklandığında grafiğin altında ilgili varlıkla alakalı atılan ve en çok beğenilen Tweet’lerde listelenmektedir. Bu değerlendirme genellikle piyasaya yeni sürülen varlıklar için geçerlidir. Ethereum veya XRP gibi varlıklar hali hazırda sıklıkla bahsedilen varlıklar olduğu için fiyat yorumu yapmak oldukça zor. Yinede tüm yatırımcılara bu mekanizmaları da analiz yaparken kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here