Alman Mahkemesi uzun zamandır beklenen Bitcoin kararını vermiştir. Berlin’de kurulmuş olan bir mahkeme, Bitcoin’i Alman Bankacılık Yasası içerisinde bir finansal enstrüman olarak tanımadığını belirtti.

Bu karardan dolayı ise mahkemede Bitcoin ticaretinin cezalandırılmadığı da belirtildi. Alman Federal Denetleme Kurumu, kripto para birimlerini finansal enstrüman olarak gördüğünü açıklamaktaydı. Fakat alınan bu karar Alman Federal Denetleme Kurumu’nun yapmış olduğu açıklamaya darbe vurur nitelikteydi.

Bitcoin İçin BaFin İle Karşı Karşıya

Bundan sonra Bitcoin üzerinden işlem yapabilmek e ticaret platformunu işletmek Bankacılık Kanunu’nda yer alan 32(1) bölümünde bulunan BaFin kapsamında işlenecek. Berlin – Tiergarten Yerel Mahkemesi, BaFin’den izin almadan mali hizmetler sağladığı ve bankacılık işlerini yürüttüğü için bir tane yönetici hapis cezasına çarptırıldı. Berlin Bölge Mahkemesi, Berlin Temyiz Mahkemesi2nin kararıyla onaylanmış olan cezai yargılamayı da iptal ettiğini açıkladı.

Berlin Temyiz Mahkemesi yaptığı açıklamasında Bitcoin’in tamamlayıcı olan bir para birimi olduğunu ve bundan dolayı Bitcoin’in özel bir finansal araç olduğunu savunmakta olan BaFin görüşünü reddetmektedir. Bu görüş çerçevesinde ise Bafin, yapılmakta olan bankacılık işlemlerinin ya da yetkilendirmelerin mali hizmetlerin mevcudiyetinin genişletilerek ceza hukuku kapsamını daraltmaktadır.

Bitcoinler, hizmetlerin ya da malların karşılaştırılması için Bitcoin’in kullanımına izin vermekte olan genel tanımına uygun olarak görülmemektedir. Aynı zamanda öngörülebilir olan senaryolardan yoksun olarak belirtilmektedir. Bitcoin bu yüzden para birimlerinin ihtiyaç duyduğu gereksinimlerin önemli bölümlerini karşılayamamaktadır.

Önceden Vergiden Muaf Olduğu Düşünülüyordu

Mart ayında yaşanan olaylara göre ise Almanya Federal Maliye Bakanlığı, Bitcoin’i bir ödeme şekli olarak kullandığı süre içerisinde vergiden muaf olduğu düşünülmektedir.

O dönemlerde yapılan mahkemelerin kararlarına göre madencilik ücretleri gönüllü olarak ödendiği için vergilendirilemeyeceğini belirtmektedir. Bu yüzden kriptodan fiyatlara ya da değişim amacıyla aracılık yapmakta olan kuruluşlar herhangi bir vergilendirmeye tabii olmuyor. Firmalar Bitcoin’leri kendi adına aracı olarak satın alarak satma işlemlerini tamamladıkları evrede vergi muafiyeti de elde edilebilmektedir. Bitcoin işlemleri alınan kararlara göre bu şekilde kesintisiz ve vergi ödenmeden yerine getirilebilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here