Afrika Kıtasındaki Arama Trendlerine baktığımızda, en çok aranan kelimelerin başında “Bitcoin” kelimesinin geldiği görülüyor. Bu kelime Afrika kıtasında çok popüler olmasına rağmen bölgedeki ülkeler, şirketler ve yatırımcılar kripto paralara gerekli ilgiyi göstermiyor.

Dünyada artan ilgiye rağmen Afrika bu alanda dünyanın gerisinde kalmaya devam ediyor. Kripto paralar milyonlarca insanı kolaylık, basitlik ve verimlilik gibi özelliği ile kendisine çekse de, 1,2 milyar insanın yaşadığı bölgede bu oran hala daha istenen seviyede değil.

Afrika’da Kullanımın Artmamasının Sebepleri

Kripto paralar, donanım cüzdanları ve çevrim dışı cüzdanlarda saklansa bile yinede İnternet bağlantısına ihtiyaç duyuyor. Afrika’nın doğal kaynaklarının yıllardır sömürülmesi, coğrafyada hiç bitmeyen iç savaşlar ve güç kaynaklarının yetersizliği sebebiyle bölgeye kesintisiz bir İnternet bağlantısı verilemiyor. Kullanım oranının önündeki diğer engeller ise eğitimsizlik ve finansal sorunlar. Su bile bulamayan bir insanın Bitcoin almasını beklemek saçmalık olurdu. Eğitim noktasındaki yetersizlik sebebiyle insanlar geleneksel finansın dışına çıkmak istemiyorlar.

Cointext’in Çabası

Cointext şirketi, SMS yolu ile Bitcoin gönderilmesine ve alınmasına olanak tanıyan bedava mobil cüzdan servisine sahip. Şirketin CTO’su Vin Armani yaptığı açıklamada: “Bu uygulamamız ile mobil parayla olan rekabeti arttırmayı hedefliyoruz. Coğrafya olarak servisimiz sadece Güney Afrika’da geçerli. Küresel anlamda başarıya ulaşmak için bu coğrafyaya kısa sürede açılmayı hedefliyoruz.”

Elisha Owusu 17 yaşında Ganalı bir kripto yatırımcısı ve bu yatırımlarından servet kazandı. Coğrafya’ya örnek olabilecek potansiyele sahip bu isim birçok yatırımcı tarafından takip ediliyor. Yaptığı bir açıklamada ise: “Bölgede mobil bankacılık çok popüler. Kripto para birimlerinin rekabet edebilmesi için mobil bankacılık ile entegre olması önemli.”

Ecocash’in Varlığı

Zimbabwe’de kurulan bu şirket sadece Güney Afrika’da 6 milyon kullanıcıya sahip. Zimbabwe’de ise 32.000’den fazla işletmeye hizmet sağlıyor. Bu ödeme platformuna bölge halkı büyük ölçüde alışmış durumda. Bu sebeple Ecocash şirketinin varlığı bölgede kripto paralara karşı bir tehdit.

Bernard Parah ve Açıklamaları

Nijeryalı bir girişimci olan Parah, iki yıl önce Afrikalıların KYC ve AML gibi prosedürlerini tamamlamalarına gerek kalmadan BTC alabilmelerinin önünü açmıştı. Kurduğu Bitnob Quickserve platformu sayesinde Parah birçok kullanıcıyı BTC ve türevleri ile tanıştırdı.

Haber sitesine konuşan Parah: “Afrika halkları kripto paralara hazır değil. Bölgede altyapı sorunları çok fazla. Afrikalı için BTC adresi yabancı bir dil gibi görülüyor. İlk kez BTC alacaklar için ise kişisel bilgileri girmek zor olduğu için birçok prosedürleri ortadan kaldırdık. Uganda’da birçok yatırımcı ponziye kurban gitmişti. 250 ile 2000 dolar arasında yatırım yapanlara haftalık ödeme vadeden şirket iflas etti ve kullanıcılar mağdur oldu. Ülkelerin bu tarz ponzileri ortaya çıkar çıkmaz engellemesi gerekiyor çünkü dolandırıcılık faaliyetlerinden ekosistem olumsuz etkileniyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here