Hepimizin yakından tanıdığı şirketlerden birisi olan Adobe tarafından dün açıklanan verilere göre, şirket yıllık %24 çoğalma kazanarak 2.2milyar dolarlık bir kazanç elde etti. 8.8 milyar dolarlık iş hacmiyle birlikte Adobe, 10 milyar dolarlık yazılım şirketi olma yolunda şipşak ilerliyor.

Özellikle Photoshop, InDesing ve Dreamweaver yazılımları ile büyük gelirler elde eden ve dünya genelinde yoğun bir kullanıcı kitlesine sahip olan şirket, Cerative Cloud’un da ekmeğini büyük oranda yiyor. Aslında Crative Cloud ve Document Clod, dijital medya özellikleriyle 2.2 milyar dolarlık servetin 1.55 milyar dolarını oluşturuyordu. Yalnızca Document Cloud 243 milyon dolarlık meslek hacmi ile elde edilen başarı da büyük rol oynadı.

Adobe firması, pazarlama ve çözümlemeli reklamcılığa tartma verdiği son zamanlarda bir takım şirketleri satın alıp bünyesine katarak sektörde daha kuvvetli ülkü gelmeyi amaçlıyor. Magento’yu 1.6 milyar dolar gibi bir rakama bünyesine katan firmanın bu sayede ticaret bileşenleri elde edilmiş oldu. Adobe’nin şimdiki galibiyet hedefinde yaklaşık 10 milyar dolar değere sahip diğer bir yazılım şirketi olan Salesforce bulunuyor.

Adobe’nn CEO’su Shantanu Narayen, gelen rapordan daha sonra elde edilen kazançlar ile ilgili bazı analistlerle görüştü. Magento, müşterileri alışveriş sürecinde son belli başlı değin kavramak gerektiğini belirtirken, Adobe’nin içerik oluşturma, pazarlama, reklamcılık ve çözümsel süreçlerde tekel şirketlerden birisi olmak istediğinin altını çiziyor. Mobil, sosyal ve web platformunda müşterilerine reel zamanlı kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak isteyen Adobe’nin CEO’suna göre pazarda daha pozitif potansiyel var.

Adobe cephesinde bunlar gelişirken Salesforce, Chicago’da fakat Marketing Cloud müşterileriyle Salesforce Connections adı aşağıda ki bir etkinlikte buluştu. Pazarlama konusunda benzer yaklaşımlara sahip olmalarına rağmen Salesforce CRM ve servis bileşenleri üstünde yoğunlaşarak müşteriye daha iyi hizmet vermeyi amaçlıyor. İki şirket arasında da aralıksız bir çoğalma laf konusu lakin Salesforce son çeyrekte ilk kez 3 milyar dolar kazanç elde etmiş durumda. Adobe ise birincil kere Kasım ayında 2 milyar dolar para kazanmıştı. Emrindeki Adobe’nin 2013 yılında bir abonelik sistemine geçmeden evvel, Ağustos ayında 995 milyon dolar kazanç elde ettiğini de göz önünde bulundurmak gerek. Yeni getirilen abonelik modeli bir uçtan bir uca şirket çok büyük oranda yarar sağlamış oldu.

Kaynak : https://techcrunch.com/2018/06/15/adobe-could-be-the-next-10-billion-software-company/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here