Credit Karma kuruluşu tarafından yayınlanan bir rapora göre, Bitcoin pazarından çıkmaya karar veren ABD’li yatırımcılar 1.7 milyar dolar kayıp yaşadılar. Satılmayan varlıklara ait zarar ise 5.7 milyar doların üzerinde. ABD, Bitcoin kazançlarından vergi talep ediyor. Kullanıcılar zarar ettiklerinde ise vergi indirimi alabileceğinin farkında değil.

Vergi Konusu

Credit Karma konu ile ilgili bir anket yapmış ve kayıp yaşayan kullanıcıların %60’ı vergi indirimi alabileceğinin farkında olmadığı sonucuna varılmış. Kripto kayıplarını kanıtlayan bir ABD vatandaşı 3.000 dolara kadar vergi indiriminde bulunabiliyor. Bu miktarın üzerinde ki talep ise gelecek yıla ait vergi beyannamesi üzerinden verilebiliyor.

Birçok Bitcoin yatırımcısı ve tüccarı ise Bitcoin satışlarının vergiye tabi olduğunu da bilmiyor. Düşük boyutlarda ticaret yapan kullanıcılar için geçerli olmasa da milyon dolar seviyesinde ticaret yapan kullanıcılar tüm işlemlerini beyan etmek zorunda. Beyan etmediği için birçok yatırımcıya cezai işlem uygulandı. Hali hazırda pazarın daralması sonucu kayıp yaşayan kullanıcılar ek olarak ceza da alınca kripto paralara karşı küsmüş durumdalar.

Fiyatlar %80 – %90 oranında düşünce neredeyse her yatırımcı zarara uğradı. Özellikle kurumsal yatırımcılar hala daha pazara geri dönmüş değil. Ülkede vergi konusunda danışmanlık hizmeti veren kurumlar mevcut. TaxToken adı verilen şirket, yatırımcıların kripto vergilerini takip etmelerine yardımcı oluyor. Blok zinciri ve yapay zeka kullanan şirket, kripto vergi dosyalama işlemini çok kısa sürede gerçekleştirebiliyor.

TaxToken kurucu ortağı Nathan Nichols, mağdur olan birçok kişinin olduğunu ve şirketi de bu sebeple kurduğunu açıkladı. Şirketin hali hazırda hizmet verdiği birçok bireysel ve ticari yatırımcı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here