Kripto para madencilik şirketlerinde durumlar oldukça kötü. Ayı piyasası yatırımcılardan çok madencileri olumsuz etkiledi. Fiyatların artmamasının dışında en büyük problem elektrik maliyetlerinin artması. Ülkeler artan elektrik taleplerine yanıt veremediği için madencilere yüklü faturalar çıkarıyorlar.

Borçlar Ödenmiyor

Son haber ise ABD’li madencilik şirketi Giga Watt şirketinden geldi. Şirket Eylül 2017’de ICO modeliyle faaliyetlerine başlamıştı. Şirketin iş modeli diğer firmalara oranla farklıydı. Müşteriler donanımlara sahipti ve kazançlarının bir kısmını şirkete ödüyordu. Giga Watt ise müşterilerine rakipsiz bir fiyat ve güç sağladı. Tabi ki bu duruma şirket uzun süre dayanamadı.

ICO projesi de söylentilerden dolayı sürekli olarak değer kaybı yaşadı. Şirket bu noktada da sıkışınca iflasını açıklamak zorunda kaldı. Şirket sahip olduğu donanımlar sebebiyle de ilk zamanlarda ilgi odağı olmuştu. Bulut madenciliğinden ziyade madenciliğin programla yapılması da ek olarak ilgiyi arttırmıştı.

İflas söylentilerinden sonra şirketin hissedarları çalışanlara ulaşmaya başladılar. Şirketin görevlisi olan Andrew Kuzenny yaptığı açıklamada: “ABD’nin Washington eyaletinde bulunan Moses Lake’de hala daha gücümüz var. Borçluların arasında ise Neppel Electric’de bulunuyor. Borç miktarının ise 500.000 dolar olduğu söylentiler arasında.

Bitmain şirketinin kurucularının da iflası söz konusu. Şirket 2017 yılında 3 milyar dolara yakın kar açıklarken şuanda işten çıkarmalar başlamış durumda. Bitmain halka arz çalışması için bildiri yapmış fakat Hong Kong’dan onay alamamıştı. Bitmain’in de iflası çok yakın görünüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here