2018’in ortalarında başlayan ABD ile Çin ticaret savaşı teknoloji, finans ve daha birçok farklı sektörü olumsuz etkiledi. Bu savaş sebebiyle büyük çaplı firmalar yatırımlarını yavaşlatmak zorunda kaldı. Birçok yatırımcıda savaş sebebiyle kripto para gibi riskli yatırım araçlarına yönelmek istemiyor.

Yaşanan savaşın ise kısa zamanda bitmesi bekleniyor. ABD Başkanı Donald Trump, ABD ihracatını arttırma ve iki büyük ekonomi arasında ki sürtüşmeyi ortadan kaldırma amacıyla kapsamlı bir ticaret anlaşmasın hazırlığında olduğunu belirtti. Trump anlaşmanın iyi ilerlediğini ve gerçekleşmesi halinde yaşanan uyumsuzlukların ortadan kaldırılacağını düşündüğünü açıkladı.

Kritik Tarih: Mart 2019

ABD ve Çin, 1 Mart 2019 tarihine kadar bir ticaret anlaşması imzalayacak. Ticaret anlaşması çok kapsamlı olmakla birlikte iki ülkeninde yaşanan kriz sebebiyle gergin olduğu için fikir birliğine varamadığı iddia ediliyor. Özellikle otomotiv konusunda büyük bir anlaşmazlık söz konusuydu. Çin, ABD araçlarına ek vergi uygularken ABD’de hammadde noktasında ek vergilendirme uyguluyordu.

Çin hükümeti ise 1 Mart’a kadar bazı kararları durduğunu açıkladı. Bu açıklamanın ardından ABD otomotiv şirketleri üzerinde ki baskı hafiflese de eğer anlaşma imzalanmaz ise ilgili kanunlar tekrardan devreye girecektir.

Birçok uzman ise iki ülkeninde firmalarının zor durumda olması sebebiyle Mart ayından önce ticaret savaşının biteceğine inanıyorlar. ABD kısa zaman önce yürürlüğe koyduğu ek vergi kanunları sebebi ile Çin’den gelen elektronik aletlerin üzerinde ki oran %15’e çıkmıştı. Bu durum birçok Çinli şirketi zor durumda bıraktığı için iki ülkeninde firmaları hükümetlere baskı yapıyorlar.

Ticaret Savaşı ve Borsa

Bu ticaret savaşının kripto para borsası ve diğer borsalarda da etkisi büyük. Uygulanan ek vergi sebebiyle şirketlerin ticaret hacmi düştüğü için hisse senetleri de değer kaybediyor. 2019 yılı için birçok yatırımcı teyakkuzda. Eğer bu ticaret savaşı bitmez ise kripto borsası da 2017 yılında ki değerlere ulaşamayacaktır.

Şubat ayında ki kararda çok kritik. ABD’li regülatör SEC, ETF kararlarına onay verirse borsada ralli başlar. Diğer yandan iki ülkenin dijital varlıklara olan tutumu çok farklı. ABD temkinli yaklaşırken Çin sert bir tutum izliyor. Çin’in kendi kripto parasını üreterek bu parayı takip altına alma isteği var. ABD ise kripto paralara çeşitli kurallar koyarak serbest dolaşımını hedefliyor.

İki ülkenin tutumu da kripto paraların doğasına aykırı. Yatırımcılara Şubat ve Mart aylarını beklemelerini ve bu aylardan önce büyük çaplı yatırımlardan ziyade ufak tefek yatırımlar yapmalarını tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here