Sanal para trendi geçtiğimiz aylarda yaşadığı popüler günlerini geride bıraktı. Bir dönem rekor üzerine rekor kıran kripto ve sanal para akımı azıcık azalsa da milletlerarası basının gündeminden eksik olmuyor. ABD basını, Galler’de yaşayan yazılım uzmanı ve sanal para yatırımcısı James Howells’ın yaptığı dalgınlığı okuyucularına duyurdu. ABD’nin çok satan gazetelerinden New York Post, 32 yaşındaki Howells’ın milyonlarca dolar değerindeki Bitcoin’i çöpe attığını yazdı.

james-nypost

Howells, 2009 yılında takriben 7.500 Bitcoin toplayan ve arkadaşlarıyla birlikte 1 hafta bilgisayar başında uğraştıktan daha sonra internet üzerindeki bu parayı bir şifreyle sakladı. Kompleks şifreleri unutmamak için bir harici fikir kartı aldı ve burada depoladı. Günümüzde yaklaşık 60 milyon dolar değer olan Bitcoin’e sahip olan adam bir gün evi temizlerken, iki tane harici hafıza gördü. O gün yaşadıklarını, “Masamın çekmecesinde iki tane harici bellek vardı. Birinde şifreler vardı ve diğeri de boştu ama ben yanlışlıkla anlamsız olanı atacağıma içinde şifrelerin olduğunu attım” sözleriyle anlattı.

Yaptığı hatayı bir hafta sonradan fark eden Howells, “İnternetten şifrelerini attığım kripto paranın kuruna baktım ve fiyatları karşılaştırdım. Birincil baktığımda yaklaşık 2-3 milyon dolarlık bir parayı çöpe attığımı fark ettim. Birkaç ay sonradan bu 9.9 milyon dolara çıktı. Bu rakam gitgide artıyordu ve en sonunda çöplüğe gidip oradakilere 10 milyon dolar değerindeki kara bir kutuyu attığımı söyledim. Herkes benim salak olduğumu düşündü” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here