Çok nadir olsa da bir kripto para transferinde yüksek rakamlarda transfer ücreti talep edilebiliyor. Kripto paralar bu durumun önüne geçmek için sürekli yeni güncellemeler çıkarsa da, tam anlamıyla bu durumun önüne geçilebilmiş değil. Kısa süre önce 22 dolar değerinde Ethereum transferi için 450.000 dolar işlem ücreti ödendi. Birçok kullanıcı bunun bir hata olduğunu düşünse de bazı kullanıcılar bu durumun kara para aklama yöntemi olduğunu savunuyor.

Verdiğimiz bu örnek ise şu şekilde gerçekliyor; Kullanıcı 1.5 dolar değerinde Ethereum transferi için 30.000 dolar transfer ücreti ödüyor. 2. ve 3. işlemlerde de benzer oranlarda Ethereum transferi yapan kullanıcı bu işlemler için 120.000 dolar ve 60.000 dolar işlem ücreti ödüyor. Keşfedilen bu işlemi kimin yaptığı belirlenemese de bu durumun normal şartlarda gerçekleşmesi pek olası değil. Kripto paraların temel hedefi düşük transfer ücreti ile transfer işlemi yapmak. Bu tarz yüksek transfer ücretli işlemler ise kripto paraların doğasına aykırı.

Kara Para Aklama Operasyonları

SWIFT ve EFT gibi işlemlerde aktarma limitleri mevcut. Kripto paralar ise bu tarz limitlere sahip olmaması sebebiyle kara para ve terörizm gibi faaliyetlerde sıklıkla tercih ediliyor. Yasal borsalarda bu işlemleri yapmak olası olmasa da, bu tarz faaliyetleri yürütenler genellikle merdiven altı borsaları tercih ediyorlar.

Uzmanlar tarafından bu işlemler dikkatli bir şekilde incelendiğinde yüksek ücretli bu işlemlerin sırayla yapıldığı tespit edildi. İşlemlerin yapıldığı borsa ise Saturn Network. Bu borsa merkeziyetsiz bir kripto para borsası. Bu kadar basit bir işlem sebebiyle madenciye bu denli transfer ücretinin ödenmesinin tek açıklaması, madenci ile işlemi yapan kişinin aynı kişi olduğu gerçeği. Madencinin kimliği ise belirlenebilmiş değil.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here