New York merkezli bir araştırma şirketi olan Fundstrat Global Advisors yapmış olduğu araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Raporda dikkat çeken en önemli detay kripto para birimlerinin destek alması ve fiyatların kısa sürede tekrardan çıkabileceği. Fundstrat’ın kurucu ortağı ve Wall Street analisti Tom Lee, Twitter üzerinden konu ile ilgili görüşlerini paylaştı. Tom Lee yaptığı açıklamada: “2017’den bu yana düşen fiyatların artacağına dair 9 farklı gelişme tespit ettik.”

IPO ve ICO Faaliyetleri

Raporun giriş bölümünde 2018 yılının kısa bir özeti çıkarılmış. Analistlere göre İlk Para Teklifleri (ICO) 2018 yılında hayal kırıklığı yaşattı. Piyasanın ayıların hakimiyetine girmesinin en önemli sebebi olarak ise başarılamayan projeler olarak görülüyor. Yinede 2018 yılında gerçekleşen ve başarılı olacağına inanılan projelerin bazılarından da bahsedilmiş.

2019 yılı ile ilgili olarak ise: “2019 yılı 2018 yılına benzemeyecek. Kripto varlıkların fiyatlarının düşmesi için herhangi bir sebep yok. 2019 yılında gerçekleşecek projeler ile birlikte varlıkların gözle görülür şekilde fiyatlarının artmasını bekliyoruz.”

Makro düzeyde ilk toparlamanın sebebi olarak ABD dolarında yaşanan kırılmalar öngörülüyor. Funstrat’ın analistlerine göre yükselen piyasa hisse senetleri, ABD hisse senetlerine ve tahvillerine oranla daha iyi olduğu için kripto varlıklar için dostça bir ortam oluşacak. Bu fikir ise OTC alım satım işlemlerinde yaşanan olumlu gelişmeler ve 2019 yılında piyasaya girmesi beklenen kurumsal yatırımcılar ile de desteklenecek.

Bitfury ve Bitmain gibi şirketlerin ilk halka arzı (IPO) başarıyla gerçekleşirse bu durum fiyatlara da olumlu yansıyacak. Her ne kadar bu şirketlerin halka arzı düşük bir ihtimal olsa da, gerçekleşmesi durumunda bir ilk yaşanacak. 8 Şubat’ta yaşanan artış ile birlikte 3600 dolarlık seviye kırıldı ve yaklaşık 3 gündür bu seviyenin üzerindeki fiyatlanma devam ediyor.

Tom Lee 2018 yılında Bitcoin’in fiyatının 25.000 dolar olacağını açıklayarak büyük hayal kırıklığı yaşatmıştı. Şirketin ortağının kripto yatırımcısı olacağını düşünürsek bu rapor objektif olmayabilir. Diğer yandan, raporda yer alan gelişmelerin yaşanması olağan.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here