Bitcoin Cash’de yaşanan sıkıntı bu hafta tüm kripto paraları etkiledi. Borsada 3 aydır 6,000 doların altına inmeyen Bitcoin bu hafta 6,000 doların ilk kez inerek yatırımcıları şaşırttı.

Bitmain ve Craig Wright arasında yaşanan çekişme fiyatların aşağı eğilim göstermesinde ki en büyük sebep olarak görülüyor. Fiyatlar aşağıya doğru gidince de birçok kişi panikleyerek satışlara başladı. Bu durum fiyatların daha da aşağıya gitmesine sebep oldu. Kripto paraların toparlanması en az 1 ayı bulacaktır. Birçok altcoinde sıfıra inme tehlikesi altında.

Bitcoin

Çarşamba günü yaşanan sıkıntı grafikten de rahatlıkla görülebiliyor. Pazarda ki söylentiler ve ani satışlar fiyatları büyük ölçüde kırdı. Uzun süredir korunan bu fiyatın aşağıya gelmesi ralli söylentilerini de boşa çıkardı. Şuan için değil ralli aynı fiyatlara çıkılması bile oldukça zor. Bitcoin’in pazar hacminde de yaklaşık olarak 10 milyar dolarlık bir gerileme yaşandı.

Ethereum

Bitcoin’in fiyatının kırılması Ethereum’u da etkiledi. Geçen hafta 200 dolar bandını kıran Ethereum şuanda 178 dolardan işlem görüyor. Uzun süre de toparlanması ön görülmüyor. Diğer yandan ikincilik koltuğunu da XRP’ye kaptırmış durumda.

XRP

0,49 dolardan 0,47 dolara düşen XRP son günlerde toparlanmaya başladı. İkincilik koltuğunu da Ethereum’dan devir alan XRP, yatırımcılarını en az üzen coin oldu. 19 Milyar dolarlık bir yatırım kapasitesi ile şuanda Bitcoin’in en büyük rakibi. Eski seviyesine en kolay ulaşacak olan coin olması bekleniyor. Bugüne de %6’lık bir değer kazanımı ile başlaması bu tezi doğrular nitelikte.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash geçen hafta 600 dolar bandını kırmasına rağmen bu hafta en çok değer kaybeden coinlerin başında geliyor. Pazarın sıkıntı çekmesinin en büyük sebebi olan Cash’de çatallaşma çalışmaları artık kesinleşti. Bitmain ve Wright’ın başını çektiği grup savaşı başlatmakla kalmadı yangına körükle gitmeye devam ediyor.

Tether

Stablecoin olmanın verdiği avantajı kullanan Tether geçen hafta 0,99 seviyesinden 0,98 seviyesine geriledi. Bitcoin’in yaşadığı kayıptan etkilese de seviyesini koruyacaktır. Hakkında bu hafta önemli bir haber yok. 1,69 milyar dolarlık seviyesi ile de Litecoin’in en büyük rakibi konumunda.

Genel Durum ve Gelen Haberler

Bu haftanın önemli haberleri tamamen fiyatlarla alakalı. Borsada işlem gören paraların değer kaybetmesi ve pazar hacminin azalması ile birlikte şuan için gelen haberler çok önemli değil. Birçok uzman bu durumun geçici olduğunu belirtse de bazıları 5,000 dolar seviyelerini bekliyorlar. Bazı altcoinler de dibi görmüş durumda. Pazarın kendine gelmesi en az 1 ayı bulacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here