Pazarda genel manada yükseliş devam ediyor. Bitcoin sabit bir şekilde devam ederken Litecoin ve EOS gibi kripto paralar yükselişini devam ettiriyorlar. Bitcoin’in uzun süre sabit fiyattan devam etmesi olumlu olsa da benzer durumu 2 ay öncede yaşamıştık. 6000 seviyelerinde devam eden Bitcoin aniden 4000 dolara kadar düşüş yaşamıştı.

Kripto pazarında beklenen hareketliliğin başlamamasının birçok sebebi var. En önemli sebep durgunluğun diğer pazarlarda da devam etmesi. Bir diğer sebep ise düşen fiyatlar sebebiyle pazara küsen oyuncular. Kripto paralar fiyatları sürekli olarak düşen varlıklar olduğu için geleneksel ve garantici yatırımcılar tarafından sevilmiyor.

Bitcoin ve türevlerine yatırım yapan oyuncular ABD’den gelecek karara odaklanmış durumda. Normalde Şubat ayında karar vermesi gereken SEC, hükümetin uzun süre kapalı kalması sebebiyle bu kararını erteledi. Eğer karar olumlu olursa fiyatlar yeniden tavan yapacaktır.

Ülkemizde Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkında bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre, her 4 insandan birisi kripto varlıklardan haberdar. Bitcoin hakkında bilgi sahibi olan kişi sayısı fazla olsa da bu varlığa yatırım yapan kişi sayısı bilenlere oranla az. Yatırımcılar ise fiyatların yükseleceğine inanıyor. Ülkemizde kripto varlıklar hala daha beklenen seviyeye ulaşabilmiş değil.

Bitcoin

Bitcoin yükselişini sürdürse de bu yükseliş yeterli seviyede değil. 2 hafta önce 3474 dolardan işlem gören kripto para bu hafta 3642 dolara kadar yükseldi. Yatırım miktarında ise sadece 3 milyar dolarlık bir artış yaşandı. Bu hafta büyük bir yükseliş beklenmiyor.

Pazar Hacmi: 63.91 Milyar Dolar

Ethereum

Ethereum ikinci sıraya tekrardan yükseldi. Bu sırayı korumaya devam etmesi muhtemel. Fiyatlarda da artışlar yaşanmaya devam ediyor. Ethereum bu hafta 130 dolar bandını zorlayacaktır. Pazar hacminde de 1 milyar dolara yakın artış söz konusu.

Pazar Hacmi: 12.86 Milyar Dolar

XRP

XRP’de bu hafta çok dalgalı bir fiyatlanma söz konusu. Geçen haftadan bu yana düşüş yaşanmasa da artış sadece %1 oranında. İkincilik koltuğu da kaptırıldı. Bu ayı en fazla 0,32 seviyesinde kapatacağını geçen ay belirtmiştik ve bu tahminimizde haklı çıktık. XRP’de fiyatlar çok düşmese de 0,40 dolarlık seviye çok uzak gözüküyor. Yatırım hacminde ise 0,5 milyar dolarlık artış söz konusu.

Pazar Hacmi: 12.85 Milyar Dolar

Litecoin

Litecoin bu hafta yatırımcısına en çok para kazandıran kripto paraların başında geliyor. Geçen haftadan bu yana Litecoin fiyatlarında %13’lük bir artış yaşandı. Litecoin’in yükseleceğini kripto paranın kurucusu çok önceden de belirtmiş ve bu bilgiyi sizlerle paylaşmıştık. Litecoin gümbür gümbür geliyor, ilerleyen haftalarda 50 dolarlık seviye olası. Yatırım miktarında neredeyse 1 milyar dolarlık artış yaşandı.

Pazar Hacmi: 2,57 Milyar Dolar

EOS

EOS bu hafta büyük bir atılıma imza attı. 2,82 dolardan işlem gören kripto para en değerli ilk 5 kripto para arasına girdi. EOS’un bu başarısının şişirme olduğunu belirtenler de olsa da bu başarı şişirme değil. EOS artık analizlerimizin bir parçası olacak çünkü en değerli kripto para listesinde kendine üst sıralarda yer bulacaktır.

Pazar Hacmi: 2,53 Milyar Dolar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here