İnternette gizlilik, hiç hiç kuşkusuz çağımızın en büyük problemlerinden birisi. Zira kişisel verilerimizin çok kayda değer bir kısmı internet sitelerinin bilgi tabanlarında saklanıyor.

My Veri Request isimli bir web sitesi, 100’den pozitif bambaşka şirketin gizlilik politikalarını ihlal etmeden sizin hakkınızda saklanan verileri görmeniz için basit bir yol sunuyor. Site de bulunan markalar aralarında Facebook, Uber, YouTube, Tinder, Venmo, Evernote, Waze, Spotify, Postmates, Coinbase, Chase ve hatta Angry Birds gibi önde gelen isimler var.

Bahsi geçen siteler üzerinden hiç hiç kuşkusuz hangi verilerinizin saklandığını görebilir ve us edinebilirsiniz, ama listede olmayan siteler hakkında bir şey anlatmak mümkün yok. Bu web sitesini göstermek için belirtilen bir uygulamayı veya web sitesini aratabilir ya da görüntüledikleri seçeneklere göz atabilirsiniz.

Gelelim sitenin nasıl kullanıldığına. Bir kaynağı tıkladığınızda seçtiğiniz şirketin “Gizlilik Politikası” kurallarının olduğu bir pencere çarçabuk karşınıza geliyor. Peşinde bu şirket bünyesinde olan verilerinizi indirebilmeniz için bir temas kısayolu veriliyor. Bu şirketlerin sizin hakkınızda veri toplaması ve saklamaya devam etmesini buradan engelleyemiyorsunuz lakin hangi bilgilerinizin toplandığını görebiliyorsunuz.

Kaynak : https://lifehacker.com/request-your-data-from-over-100-different-sites-using-t-1826892866

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here